bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

LifestyleZdrowie

Ile kalorii dziennie należy spożyć?

Ile kalorii dziennie należy spożyć?

Wiele osób codziennie zmaga się ze swoją wagą. Niestety wraz z wiekiem metabolizm słabnie i coraz trudniej jest zrzucić zbędne kilogramy. Aby dbać o swoją sylwetkę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, co jemy oraz regularnie uprawiać sport. Istotną kwestią jest zapotrzebowanie kaloryczne, które możemy policzyć.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Odpowiednia dieta to podstawa zdrowego organizmu. Dziennie powinno dostarczać się właściwą ilość kalorii, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Na szczęście są dostępne różnego rodzaju kalkulatory zapotrzebowania kalorycznego, które znaleźć można w Internecie. Dzięki nim możemy wyliczyć, ile tak naprawdę potrzebujemy zjeść, aby nie osłabić organizmu. Jest to również wskaźnik, który pokazuje, że bardzo często dostarczamy tych kalorii zbyt wiele, co w konsekwencji prowadzi do nadwagi i gorszego samopoczucia. Kalkulator online precyzyjnie pokazuje, jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne. Wystarczy podać niezbędne informacje i wynik pojawia się natychmiastowo.

Od czego zależy indywidualne zapotrzebowanie kaloryczne?

Na ilość kalorii, które powinniśmy spożyć w ciągu dnia ma wpływ wiele czynników. Przede wszystkim zapotrzebowanie kaloryczne zależne jest od przemiany materii. Istotną kwestię odgrywa także wiek, wzrost oraz płeć. Osoby, które regularnie trenują lub są zawodowymi sportowcami mają znacznie wyższe zapotrzebowanie kaloryczne niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Kobiety w ciąży lub karmiące piersią potrzebują większej ilości kalorii. Przyjmuje się, że dorosłe kobiety powinny spożywać od 1600 do 2400 kalorii dziennie, a mężczyźni od 2000 do 3000. Oczywiście należy wziąć pod uwagę poziom aktywności fizycznej.

Dobre kalorie i puste kalorie

Zapotrzebowanie kaloryczne to istotny wskaźnik, który wskazuje, jaką ilość kalorii powinniśmy spożyć w ciągu dnia. Jednak należy pamiętać o tym, że kaloria kalorii nie jest równa. Bo jeśli będziemy dostarczać pustych kalorii, to nasz organizm może podupaść na zdrowiu. Puste kalorie znajdują się w słodyczach, które na chwilę dostarczają energii, ale przy okazji zabierają cenne składniki mineralne z organizmu. Kalorie powinny być dostarczane z wartościowymi posiłkami. Codziennie należy spożywać przynajmniej 3 porcje warzyw i owoców. Warto zrezygnować z przetworzonej żywności i tej smażonej na głębokim tłuszczu. Posiłki powinny być zbilansowane. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, to możemy udać się do dietetyka, który ułoży dietę dostosowaną do naszych potrzeb.

Zbilansowana dieta drogą do zdrowia

Bardzo często z racji prowadzonego trybu życia jadamy nieregularnie i w pośpiechu. Nie mamy czasu na przygotowanie posiłków w domu i spożywamy pożywienie wysoko przetworzone. Wszystko to niekorzystnie wpływa na organizm i nasze zdrowie. A przecież zdrowie jest najważniejsze, dlatego musimy zadbać o zbilansowaną dietę. Codziennie wraz z posiłkami powinniśmy dostarczać odpowiednią ilość witamin i mikroelementów, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu.

Udostępnij