bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

LifestyleModa

Gorsety damskie – jak i z czym je nosić

Gorsety damskie – jak i z czym je nosić

Gorset to element garderoby, który od setek lat pomaga kobietom wyszczuplić i wymodelować sylwetkę. Kiedyś ich noszenie było dla wielu pań przykrym obowiązkiem. Dziś gorsety, w nieco zmienionej formie, wracają do łask i szturmem podbijają serca kobiet, które marzą o talii osy. Czym są gorsety modelujące, jak je nosić i czy są bezpieczne dla zdrowia?

Krótka historia gorsetu

Gorset to cześć damskiego stroju, która stosowana była już w czasach antycznych. Wraz ze zmianą obowiązujących trendów, gorset przybierał różne formy i kształty. W Europie gorsety stanowiły nieodzowny element damskiego ubioru zwłaszcza na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy to zapanowała moda na wręcz nienaturalnie szczupłą talię. Dla wielu kobiet noszenie gorsetu było przykrym obowiązkiem. Nic dziwnego – w ówczesnych czasach gorsety wiązane były tak mocno, że omdlenia spowodowane niedotlenieniem były na porządku dziennym. Osobą, która uwolniła talie kobiet od tego szczególnego elementu garderoby była sama Coco Chanel. Po wielu latach gorsety znowu wracają do łask w nieco zmienionej i, przede wszystkim, bezpiecznej dla zdrowia formie.

Współczesne gorsety damskie

Gorset to część ubioru, który ma za zadanie wysmuklić talię i uwydatnić biust. Niektóre modele gorsetów mogą także przyczynić się do znacznej poprawy jędrności skóry na brzuchu. Dlaczego kobiety decydują się na noszenie gorsetu? Ponieważ daje on natychmiastowe efekty tuż po włożeniu i zawiązaniu. Jeśli jednak chcemy, aby gorset na stałe zmienił kształt naszej talii, powinniśmy go nosić po kilka godzin dziennie.

Do czego służą gorsety?

Gorsety, które są wykonane ze sztywnych materiałów, zmniejszają obwód talii o kilka centymetrów zaraz po ich założeniu. Oprócz tego regularne noszenie gorsetu jest w stanie na stałe wyszczuplić talię i ujędrnić skórę w okolicach brzucha. Warto jednak pamiętać o tym, że zbyt mocne ściskanie talii i nieustanne noszenie gorsetu nie jest korzystne dla zdrowia. Dlatego też tak ważne jest, aby nie nosić go dłużej niż 3-4 godziny dziennie.

Gorsety a bielizna body

Gorset jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy wymodelować i wyszczuplić sylwetkę natychmiastowo. Sprawdzi się on zatem w różnego rodzaju stylizacjach na romantyczną randkę czy uroczysty bal. Gorset noszony pod sukienką to pewnego rodzaju bielizna body, która modeluje sylwetkę i jest niewidoczna.

Czy noszenie gorsetu jest bezpieczne dla zdrowia?

Noszenie gorsetu to temat, który wzbudza dość spore kontrowersje. Jedni uważają, że jest to istne narzędzie tortur, które nie tylko powoduje różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa i żeber, ale także doprowadza do deformacji narządów wewnętrznych. Kontrargumentem jest fakt, że współczesne gorsety znacząco różnią się od tych, które rzeczywiście przed laty stanowiły zagrożenia dla zdrowia. Oczywiście bezpieczeństwo noszenia gorsetu jest ściśle związane z przestrzeganiem podstawowych zasad. Z zalet gorsetu należy zatem korzystać z umiarem, a wówczas ta wyjątkowa część garderoby nie jest w stanie zrobić żadnej krzywdy.

Udostępnij