bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

Lifestyle

Przy jakich schorzeniach warto skorzystać z badań teleradiologicznych?

Przy jakich schorzeniach warto skorzystać z badań teleradiologicznych?

Postęp w medycynie sprawia, że to, co do niedawno było zupełnie poza zasięgiem możliwości dziś staje się realne. Taką dosyć nową zdobyczą, łączącą zaawansowane technologie z badaniami obrazowymi jest teleradiologia. Na czym ona polega i kiedy ma zastosowanie? Czy jest to szansa dla pewnych grup pacjentów otwierająca drogę do szybszej diagnozy?

Czym zajmuje się teleradiologia?

W gabinetach lekarskich i klinikach można coraz częściej zaobserwować postępującą informatyzację. Tak jest przykładowo w przypadku telemedycyny, która umożliwia udzielenie porady lub wdrożenie leczenia na odległość. Teleradiologia jest dziedziną ściśle powiązaną z tą grupą. Umożliwia ona przesyłanie obrazów wykonywanych podczas badań do innych ośrodków. Skraca to czas jaki byłby potrzebny do osobistego przekazania wyników.

Korzyścią tego typu rozwiązania jest możliwość szybszego uzyskania diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. W przypadku wielu pacjentów czas może decydować o rokowaniu i powrocie do zdrowia. Skierowanie badania teleradiologicznego skraca kolejki do specjalistów i sprawia, że system zdrowia nie jest tak przeciążony. Rozwiązanie to jest stosowane już w wielu ośrodkach na całym świecie. Teraz zaczyna być dostępne także w Polsce. Powstają takie ośrodki jak https://eurodiagnostic-polska.pl/, które specjalizują się w tego typu badaniach. To szansa na lepszą jakość pomocy medycznej dla dużo szerszej grupy pacjentów.

Przy jakich chorobach teleradiologia może okazać się pomocna?

Badania radiologiczne są szeroko stosowane w medycynie w celu diagnozowania różnych chorób i określenia stanu zdrowia pacjenta. Rezonans magnetyczny oraz tomografia komputerowa może zostać zlecona w przypadku wielu różnych schorzeń wymagających pogłębionej diagnostyki. Wskazaniem do tego typu badań są:

  • choroby centralnego układu nerwowego;
  • guzy tkanek miękkich;
  • różnego typu urazy;
  • schorzenia w narządach takich jak klatka piersiowa, śródpiersie i miednica;
  • problemy z jamą brzuszną;
  • dolegliwości kręgosłupa.

To tylko niektóre z chorób, w których mają zastosowanie wymienione badania. Z pomocą teleradiologii dostęp do tego typu diagnostyki może stać się jeszcze szerszy. Skorzystanie ze zdalnego opisu sprawia, że w tym samym czasie będzie można pomóc dużo szerszej grupie pacjentów. Z ośrodkami, które wdrażają u siebie to rozwiązanie najczęściej pracuje grupa doświadczonych radiologów, których pomoc jest nieoceniona w rozpoznaniu wielu różnych typów chorób. 

Udostępnij