W domu Joga to system ćwiczeń, który pozwala zachować sprawność ciała oraz uspokoić skołatane nerwy. Często polecana jest osobom, które borykają się z przewlekłym stresem i są przepracowane. Dzięki jodze udaje im się złapać przysłowiowy oddech i odsapnąć od codziennej rutyny, która bywa męcząca.
Joga wywodzi się z Indii i polega na wykonywaniu asan, czyli przybieraniu określonych pozycji. W jodze niezwykle ważne jest także skupienie oraz prawidłowy oddech.
Joga dla początkujących – co należy przygotować
Aby zacząć ćwiczyć jogę nie trzeba kupować specjalnego stroju ani nawet maty. Wystarczy wygodne ubranie, najlepiej lekkie i nie krępujące ruchów oraz kawałek podłogi i koc lub ręcznik. Oczywiście z czasem, gdy joga stanie się codzienną rutyną, można zdecydować się na zakup maty. Na początek potrzebne są jedynie dobre chęci i kilka lub kilkanaście minut wolnego czasu.
Joga dla początkujących składa się z prostych asan. Kluczowe jest, by podczas ich wykonywania słuchać swojego ciała. Jeśli któraś z pozycji sprawia nadmierny ból, który nie wynika jedynie z rozciągania, trzeba przerwać ćwiczenia.
Joga dla początkujących w domu – podstawowe asany
Jogę z powodzeniem można uprawiać w domu. Zajęcia odbywają się także w specjalnych szkołach i ośrodkach. Najczęściej połączone są wtedy z warsztatami medytacji i zdrowego odżywiania. Na początek wystarczą jednak własne cztery ściany. Joga nie wymaga obecności innych osób, więc można, a nawet jest lepiej, ćwiczyć ją w samotności.
Podstawowe asany nie powinny sprawić trudności nawet początkującym joginom. Jedną z najpopularniejszych asan jest skłon do przodu w siadzie skrzyżnym. To pozycja, która doskonale rozciąga kręgosłup i przynosi relaks. Połączona z technikami oddychania może być idealnym sposobem na odzyskanie spokoju w chwilach napięcia.
Do podstawowych asan należą też pozycja kota i krowy. Wykonywane są w klęku podpartym. W pozycji kota należy wciągnąć brzuch i wygiąć kręgosłup ku górze. Pozycja krowy będzie do niej przeciwstawna.
Najprostszą pozycją jest shavasana, czyli pozycja nieboszczyka. Trzeba jedynie położyć się na plecach. Nogi powinny był rozsunięte nieco szerzej niż biodra, ręce powinni znajdować się kilka centymetrów od boków z dłońmi rozłożonymi ku górze. Trudność tej pozycji polega jedynie na tym, że należy starać się w niej zupełnie oderwać od otaczającego świata: dźwięków, światła, czy zapachów. Najważniejsze jest, by skupić się na bieżącej chwili.
Jedną z popularniejszych asan jest kwiat lotosu. W tej pozycji należy usiąść w siadzie skrzyżnym (stopy powinny znajdować się na przeciwległych udach), położyć dłonie na kolanach i spokojnie oddychać. Należy przy tym dbać, by plecy były proste, ale nie napięte. Ta pozycja pozwala się rozluźnić i wyrównać oddech. Jak przy każdej asanie, trzeba starać się oddychać przeponą.
Korzyści płynące z jogi
Joga, uprawiana regularnie, przynosi szereg korzyści dla organizmu, zarówno dla ciała, jak i sfery psyche. Asany zwiększają elastyczność ciała i wzmacniają mięśnie. Joga poprawia nastrój, redukuje stres, pozwala zachować dystans do otaczającego świata i jego problemów.
Regularne ćwiczenia podnoszą również poziom naturalnych antyoksydantów, wpływając tym samym na odporność i wydajność organizmu.