Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dzięki solidnemu śniadaniu można nabrać sił na codzienne sprawy i pobudzić metabolizm do działania. W zależności od stosowanej diety, pomysły na śniadanie różnią się od siebie. Za każdym razem cel jest jeden: dostarczyć organizmowi energii i składników odżywczych.
Śniadanie kontynentalne
Śniadanie kontynentalne składa się z pieczywa (bułki, chleb, rogaliki typu croissant) oraz dodatków: wędlin i serów. Ponadto takie śniadanie można zjeść na słodko: z konfiturami owocowymi lub miodem. Do posiłku podawane są kawa, herbata lub soki.
Śniadania kontynentalne są pożywne i lekkostrawne. Można je w łatwy sposób przygotować i praktycznie każdy znajdzie w takim posiłku coś dla siebie.
Śniadanie amerykańskie
To posiłek, w który próżno szukać tradycyjnego pieczywa. Często na takie śniadanie składają się płatki z mlekiem i sok. Popularne są również śniadania z jajek. Jajka serwowane są po meksykańsku na tortilli z fasolą, ryżem i salsą pomidorową. Z kolei jajka po benedyktyńsku to jajka w koszulce podane na grzance i polane sosem holenderskim. Amerykanie zajadają się także jajkami z bekonem lub sosem beszamelowym.
Śniadanie z jajek jest bardzo pożywne, zawiera sporo białka. Po takim śniadaniu można zjeść późniejszy i lżejszy obiad, ponieważ dostarcza ono organizmowi sporo kalorii i jest sycące.
Śniadanie angielskie
Angielskie śniadanie przygotowywane jest na ciepło i składa się z kilku dań. Często są to jajka lub kiełbasa pieczona oraz fasola w sosie pomidorowym. Do tego podaje się tosty lub zwykłe pieczywo.
Angielskie śniadanie jest obfite, ale też dla wielu osób może być ciężkostrawne. Jest tłuste i zawiera sporo kalorii.
Szybkie śniadanie dla zapracowanych
Wielu ludzi, którzy codziennie rano wychodzą do pracy, decyduje się na przygotowanie szybkiego śniadania. Najczęściej nie chcą tracić rano czasu na gotowanie a poza tym, wstając wcześnie nie są jeszcze na tyle głodni, by jeść obfity posiłek.
Zdrowe śniadanie można przygotować dzień wcześniej. To pozwoli uniknąć straty czasu, na zastanawianie się, co na śniadanie. Wystarczy zalać wodą pół szklanki płatków owsianych i schować do lodówki. Rano można dodać do nich ulubione składniki: orzechy, owoce, miód i jogurt. Całość można przygotować i zjeść w kilka minut.
Wieczorem można także przygotować bardziej skomplikowane posiłki: sałatkę lub pastę warzywną na kanapki. Będą to zdrowe dania, które pomogą pobudzić metabolizm do działania.
Do szybkich śniadań można zaliczyć także gotowe jogurty z płatkami, owocami lub granolą. Aby posiłek był zdrowy, lepiej wybrać jogurty naturalne, które nie zawierają cukru.
Zdrowe śniadanie dla dzieci
Dzieci przed wyjściem do szkoły lub przedszkola powinny zjeść w domu śniadanie. Budowanie prawidłowych nawyków żywieniowych od dzieciństwa pozwoli uniknąć kłopotów z odżywianiem w dorosłym życiu.
Dzieci chętnie zjadają śniadania na słodko: naleśniki oraz kaszki z owocami, rodzynkami i miodem. Ciasto na naleśniki można przygotować wcześniej i trzymać w lodówce 2 – 3 dni. Dzięki temu śniadanie można przygotować znacznie szybciej.
Dzięki prawidłowemu odżywaniu można poprawić kondycję i odporność organizmu. Prawidłowo skomponowane posiłki pomagają zachować prawidłową masę ciała i pozwalają uniknąć wielu przewlekłych chorób. Śniadanie to pierwszy posiłek spożywany w ciągu dnia i jest bardzo ważne, by skomponować je zgodnie z potrzebami organizmu.