bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

LifestyleZdrowie

Dieta paleo, czyli kulinarny powrót do korzeni

Dieta paleo, czyli kulinarny powrót do korzeni

W dzisiejszych czasach niemalże wszystkie produkty spożywcze są przetwarzane, a bardzo często również niezdrowe. Dlatego ludzie szukają różnych rozwiązań, które pozwolą zachować im zdrową i naturalną sylwetkę. Jeśli zaś chodzi o naturalność to niełatwo o lepszy jadłospis niż dieta wzorowana na okresie paleolitu, w którym człowiek był zmuszony do życia na łonie natury. Właśnie takim rozwiązaniem jest dieta paleo, ciesząca się coraz większą popularnością. Jak wygląda dieta z czasów jaskiniowców w praktyce? Czy warto ją stosować?

Kilka słów o diecie z czasów paleolitu

Kilka milionów lat temu ludzie nie mieli nawet dostępu do kamiennych narzędzi, nie wspominając już nawet o budowie domów, czy hodowli zwierząt. Dlatego byli oni zmuszeni do prowadzenia koczowniczego trybu życia, jedząc tak naprawdę wyłącznie to co mieli pod ręką. Ryby, łatwe do upolowania zwierzęta, warzywa, owoce, jaja, oleje roślinne… Wszystko to stanowiło główne elementy codziennego jadłospisu, a „jaskiniowcy” nie przejmowali się liczeniem kalorii lub witaminami. Niektórzy twierdzą, że to właśnie jest naturalna dieta człowieka, sporządzona przez samą Matkę Naturę i dająca najlepsze rezultaty. Dlatego też powstała dieta paleo, której głównym założeniem jest powrót do korzeni i jedzenie tylko tego co było dostępne dla ludzi w okresie paleolitu. Oczywiście mimo bycia nazywaną dietą paleo dieta ta nie wymaga paleolitycznego trybu życia. Zwykła wizyta w supermarkecie może bez problemu zastąpić polowanie i zbieractwo, w końcu chodzi tu jedynie o to co znajdzie się ostatecznie na talerzu.

Czego unikać i co jeść na diecie paleo?

W praktyce dieta paleo wyklucza wszelkiego rodzaju produkty przetworzone. Są to nie tylko gotowe posiłki i półprodukty z supermarketów, ale również tak podstawowe wyroby jak chleb, mięso mielone, parówki, czy nawet cukier i kawa. Ponadto pradawni ludzie nie hodowali zwierząt, a co za tym idzie nie mieli dostępu do zwierzęcego mleka. Dlatego też wszelkie wyroby mleczne, jak i samo mleko jest tematem tabu dla osób na diecie paleo.

Co zatem jeść aby zaspokoić swoje potrzeby? Przede wszystkim trzeba sięgać po duże ilości mięsa, najlepiej chudego, a także ryb i innych źródeł białka, takich jak chociażby jajka. Ponadto koniecznie trzeba sięgać po wszelkiego rodzaju owoce i warzywa, tak aby dostarczyć organizmowi jak najwięcej składników odżywczych i innych minerałów. Oczywiście posiłków nie trzeba przygotowywać w taki sam sposób jak jaskiniowcy, dzięki czemu można bez problemu usmażyć sobie jajecznicę na patelni w domu.

Czy dieta paleo jest dla każdego?

Nie da się ukryć, że dieta z okresu paleolitu jest bardzo surowa i wyklucza nawet najbardziej podstawowe produkty współczesnych jadłospisów. Dlatego nie wszyscy będą mogli zaspokoić potrzeby swojego organizmu przechodząc na dietę paleo. Jeżeli będzie ona jakkolwiek negatywnie wpływała na Twoje samopoczucie, koniecznie ją przerwij i zmień nawyki żywieniowe. Najlepiej kwestię diety paleo jest przedyskutować z dietetykiem.

Udostępnij