bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

DomLifestyle

Rośliny do sypialni – jakie najlepiej wybrać?

Rośliny do sypialni – jakie najlepiej wybrać?

Sypialnia do miejsce, które ma głównie służyć do odpoczynku. Niezbędne są więc przede wszystkim takie sprzęty jak wygodne łóżko i… – no właśnie, co nam jeszcze potrzebne w sypialni? Wydaje się, że łóżko to jedyna rzecz, która jest w tym miejscu konieczna. Niektórzy jednak uważają, że nie może w sypialni zabraknąć szafki nocnej i lampki, a także kwiatów. Jakie kwiaty do sypialni najlepiej się sprawdzą?

Zalety roślin w domowym otoczeniu

Domy bez roślin to rzadkość. Najczęściej jeśli już w ogóle ich nie ma, to zazwyczaj z takiego powodu, że właściciel nie ma czasu na ich pielęgnację lub, jak utrzymuje, w ogóle się na nich nie zna. A rośliny spełniają bardzo wiele ważnych funkcji i to nie tylko czysto estetycznych. Kwiaty poza tym, że po prostu są ozdobą każdego pomieszczenia, to jeszcze do tego pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, oczyszczają powietrze i je nawilżają, a także ograniczają rozwój mikrobów w powietrzu.

Jak również wiadomo, rośliny pobierają dwutlenek z powietrza i zamieniają go w tlen, tym samym przyczyniając się do poprawienia jakości powietrza w naszym domu. Nieco inaczej dzieje się w nocy, kiedy to z braku słońca nie zachodzi proces fotosyntezy – wtedy rośliny pobierają tlen dla siebie nie oddając nic w zamian. Dlatego właśnie niektórzy sugeruję, że w sypialni nie powinny znajdować się rośliny. Sprawa jednak wygląda nieco inaczej – wystarczy wybrać takie rośliny, które również w nocy spełniają bardzo ważne funkcje, w tym między innym produkują tlen. Jakie kwiaty do sypialni najlepiej wybrać?

Rośliny do sypialni – jakie wybrać?

Kwiaty do sypialni wybierajmy takie, które przede wszystkim wydzielają tlen nawet w nocy, tym samym przyczyniając się do oczyszczania i nawilżania powietrza. To nie tylko wpłynie na nasze lepsze samopoczucie, ale również poprawi jakość snu. W sypialni unikajmy kwiatów intensywnie pachnących oraz takich, które potrzebują dużo światła, którego w sypialniach zazwyczaj jest mniej. Badania dowodzą, że już jedna doniczka z kwiatem znacznie poprawia mikroklimat panujący w naszej sypialni. Unikajmy również roślin, które mogą być trujące i wydzielać szkodliwe substancje. Jest to między innymi monstera, diphenbachia, filodendron, a także hoya i gwiazda betlejemska.

Najlepsze gatunki kwiatów do sypialni

Okazuje się, że ich ich całkiem sporo, a wiele z nich nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Przede wszystkim najlepsze rośliny do sypialni to kaktusy i aloesy. Są bardzo łatwe w uprawie, pięknie wyglądają, a do tego mają wiele zalet. Aloes ma nawet działania lecznicze – produkuje tlen nawet nocą skutecznie poprawiając jakość naszego powietrza.

Do sypialni sprawdzą się również takie gatunki jak sansewieria, bluszcz oraz dobrze wszystkim znane paprocie. W sypialni z powodzeniem może stanąć także skrzydłokwiat. Jeśli chodzi o rośliny kwitnące, to zdecydowanie warto ich unikać z jednym małym wyjątkiem, a mianowicie storczykiem. Storczyk w sypialni będzie nie tylko pięknie wyglądał, ale również oczyszczał powietrze – bez obaw możemy umieścić go na parapecie.

Udostępnij