Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Jak zrobić szare mydło potasowe?

5 stycznia 2022 szare mydło potasowe

Mydło jest produktem z którego korzystamy każdego dnia. Ciężko wyobrazić sobie bez niego życie, szczególnie teraz, kiedy czystość i higiena jest bardzo ważna. Szare mydło potasowe zostało wyparte latach 80. i 90. XIX wieku,  przez sodowe, które teraz głównie stosujemy. 

Z dnia na dzień coraz to bardziej wzrasta nasza świadomość na temat szkodliwości produktów. Chętniej stosujemy produkty naturalne, organiczne. Mydło potasowe jest jednym z przykładów które w ten właśnie sposób zaczęły wracać do mody.

Właściwości mydła potasowego

Mydło potasowe może pochwalić się szeregiem dobroczynnych właściwości dla ciała człowieka. Jest hipoalergiczne i nie wywołuje podrażnień. Odtłuści i skutecznie oczyści naszą skórę. Poza tym sprawdzi się również do pielęgnacji włosów. Nie jedna osoba tylko nim myje dziś włosy.

Produkcja mydła w domu

Proces powstawania mydła opiera się na połączeniu wodorotlenku potasu z tłuszczami palmowymi. Produkcja więc nie jest skomplikowana. Można więc spróbować zrobić takie mydło samemu w domu. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i nie pomylić się w proporcjach składników. Mały błąd może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego więc nie zaleca się by wykonywały je dzieci. Dorośli powinni również bardzo uważać. Przygotuj więc dokładną wagę oraz blender, okulary i rękawiczki ochronne, drewnianą łyżkę, termometr laboratyjny, słoik oraz formy na mydło. Jeżeli chodzi o składniki z których wykonasz mydło, będzie to:

  • 600g oliwy z oliwek
  • 200 g oleju kokosowego
  • 240 g wody destylowanej
  • 165 g KOH

Na początek dokładnie odważ wszystkie składniki. Wlej do garnka emaliowanego a następnie podgrzej. Dopilnuj, by temperatura nie przekroczyła 60°C. Wlej do słoika litrowego odmierzone 240g wody destylowanej. 

W kolejnym kroku musisz zachować szczególną ostrożność. Nalej do słoika litrowego odmierzoną wodę destylowaną. Załóż rękawice i okulary ochronne. Otwórz okno by był nawiew świeżego powietrza i wsyp wodorotlenek potasu. Wymieszaj go dokładnie ale nie za szybko drewnianą łyżką. W ten sposób powstaje ług. Reakcja ta powoduje że wydziela się energia więc temperatura się zwiększy. Włóż słoik do wody, by ostudzić jego zawartość.

Skontroluj temperaturę ługu. Gdy będzie miał 50 stopni, połącz go z olejem o tej samej temperaturze. Ostrożnie przelej ług do oleju i zacznij blendowanie.

Rozlej mydło do słoików i pozostaw w bezpiecznym miejscu aby wystygło o doszło do siebie.

Lekko podgrzewaj mydło przez 2-3h. Co jakiś czas włączaj blender by przyśpieszyć całość projektu mydlenia. Mydło powinno leżakować kilka miesięcy zanim zostanie użyte

Jeżeli postąpiłeś zgodnie ze wskazówkami, wkrótce możesz się pochwalić swoim pierwszym domowym mydłem sodowym. Oczywiście można iść na skróty i zakupić go po prostu w sklepie. Cena za 100g w sklepie wynosi około 10 zł. Jest więc droższe od zwykłego, ale na pewno twoja skóra będzie ci wdzięczna za tą inwestycję.

Basen całoroczny

Redakcja bliskatobie.pl

Nasi eksperci w dziedzinach mody, lifestyle'u, urody, zdrowia i sportu, z pasją i zaangażowaniem tworzą artykuły, które dostarczają najnowsze trendy, praktyczne porady i inspirujące treści. Dzięki ich wiedzy i profesjonalizmowi możesz liczyć na wysokiej jakości materiały, które pomogą Ci prowadzić zdrowe i stylowe życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak dbać o cere
krem napinający pod oczy
fryzjer

Jesteś zainteresowany reklamą?