Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Metabolizm – co to jest i czy można go przyspieszyć?

6 stycznia 2022 jak przyspieszyć metabolizm


Metabolizm u każdej z osób jest inny. Zmienia się on także wraz z wiekiem. Na metabolizm ma wpływ bardzo wiele różnych czynników. Czy można go przyspieszyć? Co przyspiesza metabolizm?

Czym jest metabolizm?

Metabolizm jest przemianą materii. Codziennie do organizmu dostarczamy składniki odżywcze wraz z pożywieniem, które w połowie zużywa organizm, aby prawidłowo funkcjonować. A co dzieje się z drugą częścią? Może się ona spalać lub co gorsze może odkładać się w tkance tłuszczowej. Metabolizm zależny jest od płci, wieku i wielu innych czynników. Niektóre osoby znacznie szybciej spalają energię od innych. Mogą jeść obfite posiłki o dużej kaloryczności, a i tak nie tyją. Inni natomiast bardzo dbają o to, ile i co jedzą, a i tak nie mogą schudnąć.

Od czego zależy tempo przemiany materii?

Wiele publikacji naukowych udowodniło, że przemiana materii w 50% zależy od indywidualnych cech każdego człowieka. Oczywiście metabolizm u mężczyzn i kobiet jest inny. Ludzie w starszym wieku spalają energię znacznie wolniej niż osoby młode. Bardzo ważną rolę odgrywają również geny i środowisko naturalne. Duży wpływ na przemianę materii ma aktywność fizyczna. Nie chodzi tutaj jedynie o uprawianie sportu, ale także o tryb życia. Osoby, które prowadzą siedzący tryb życia znacznie wolniej zużywają kalorie od osób, które pracują fizycznie. Oczywiście zapotrzebowanie kaloryczne u osób uprawiających sport jest większe niż u osób nieaktywnych. Dlatego należy zbilansować dietę w sposób odpowiedni do indywidualnych potrzeb.

Jak przyspieszyć metabolizm?

Jest wiele różnych suplementów diety, które pomagają w szybszej przemianie materii. Jednak czasami warto rozpocząć od zastosowania metod naturalnych. Przede wszystkim niektóre posiłki powodują, że metabolizm może przyspieszyć. Należy spożywać naturalne produkty, które mają wysoką zawartość błonnika, witamin i wartości mineralnych. Bardzo dobre efekty przynosi również picie zielonej herbaty oraz dobrej jakości kawy ziarnistej. Wiele przypraw wraz z octem przyspieszają trawienie. Wśród najpopularniejszych przypraw znajduje się pieprz, papryka, imbir i cynamon. Oczywiście odpowiednie ćwiczenia fizyczne wykonywane regularnie pozytywnie wpływają na przemianę materii, a dodatkowo sprawiają, że poprawia się nasza kondycja i wysmukla sylwetka.

Stres niekorzystnie wpływa na przemianę materii

Jest wiele czynników, które mogą zakłócić metabolizm. Przede wszystkim należy unikać stresu. Stres prowadzi do wielu nieprawidłowości, które niekorzystnie wpływają na cały organizm. Zestresowane osoby mają problemy ze snem i bardzo często zapadają na różnego rodzaju choroby. Przede wszystkim powinniśmy codziennie znaleźć czas dla siebie. Relaks i odprężenie bardzo korzystnie wpływają na nas i nasze otoczenie. Wystarczy poświęcić 15 minut dziennie, aby wyciszyć się w samotności i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Można w tym czasie posłuchać ulubionej muzyki, siedzieć i słuchać śpiewu ptaków lub po prostu poleżeć i nie robić nic.

Basen całoroczny

Redakcja bliskatobie.pl

Nasi eksperci w dziedzinach mody, lifestyle'u, urody, zdrowia i sportu, z pasją i zaangażowaniem tworzą artykuły, które dostarczają najnowsze trendy, praktyczne porady i inspirujące treści. Dzięki ich wiedzy i profesjonalizmowi możesz liczyć na wysokiej jakości materiały, które pomogą Ci prowadzić zdrowe i stylowe życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaką podłogę wybrać do stylu skandynawskiego?
Misy szklane
Naturalne sposoby odstraszania gołębi

Jesteś zainteresowany reklamą?