Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Detoks organizmu, czyli najnowszy trend w odżywianiu

8 stycznia 2022 detoks


W dzisiejszych czasach ludzie przywiązują coraz większą wagę do zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Siłownie wyrastają niczym grzyby po deszczu w betonowych zaroślach miast, a nieprzetworzone produkty powoli zaczynają wypierać ze sklepowych półek chipsy i słodycze. Pojawiają się także nowe trendy dietetyczne, jak na przykład detoks organizmu.

Najnowsze zwyczaje żywieniowe

Moda dotyka właściwie każdego aspektu życia, a co za tym idzie i wszystkich sektorów rynku. Zatem również w przemyśle spożywczym systematycznie pojawiają się jakieś trendy. Jeszcze kilkanaście lat wstecz w Polsce panowało swego rodzaju zachłyśnięcie zachodem. Amerykańskie słodycze, kolorowe, gazowane napoje i fast food przez bardzo długi okres czasu kojarzyły się z nowoczesnością i wielkomiejskim stylem. Dziś natomiast tendencja odwróciła się o 180 stopni i hamburgery z wątpliwej jakości składnikami, czy plastikowe butelki pełne cukru i wzmacniaczy smaku, ustępują miejsca wegańskim odpowiednikom mięsa, zdrowym sałatkom i koktajlom owocowym. Dla osób świadomych wpływu odżywiania na funkcjonowanie organizmu, poza smakiem potraw, kluczowe znaczenie ma ich skład, a restrykcyjna dieta, jak na przykład detoks sokowy, wygrywa z zachciankami.

W jaki sposób można oczyścić organizm z toksyn?

Przemęczenie, brak energii, ospałość, spadek odporności i szara cera to pierwsze z objawów świadczących o tym, że wątroba nie radzi sobie z neutralizacją toksyn. By szybko i skutecznie wspomóc jej pracę, należy przeprowadzić proces tak zwanego odtruwania organizmu. Taki detoks to najczęściej krótkotrwała, ale niezwykle intensywna dieta mająca na celu pozbycie się toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Jako, że w dzisiejszych czasach człowiek spożywa mnóstwo żywności przetworzonej, bo głównie taka znajduje się na sklepowych półkach, należy systematycznie oczyszczać organizm.

Na czym polega detoks sokowy?

Istnieje kilka skutecznych metod detoksykacji organizmu, takich jak fitoterapia, krótkotrwała głodówka, czy hydrokolonoterapia, ale zdecydowanie najpopularniejszą ostatnimi czasy jest dieta sokowa. Kuracja ta polega na kilkudniowym spożywaniu wyłącznie naturalnych, świeżo wyciskanych, owocowych i warzywnych napojów. Zawarte w sokach witaminy i minerały w tak skoncentrowanej dawce oczyszczą jelita i wesprą pracę wątroby, czego wręcz natychmiastowym efektem będzie poprawa stanu zdrowia, ogólnego samopoczucia i wydajności człowieka. Detoks organizmu w wielu przypadkach powoduje także redukcję masy ciała, jednak nie należy stosować diety sokowej jako sposobu na odchudzanie, gdyż długotrwały niedobór białka może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

Detoks organizmu, niezależnie od metody, nie jest najprzyjemniejszą kuracją, zatem warto zadbać o to, by był potrzebny jak najrzadziej. W jaki sposób? Otóż wystarczy zmienić złe nawyki żywieniowe i zastosować dietę składająca się z naturalnych, nieprzetworzonych produktów oraz uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Tylko i aż tyle.

Basen całoroczny

Redakcja bliskatobie.pl

Nasi eksperci w dziedzinach mody, lifestyle'u, urody, zdrowia i sportu, z pasją i zaangażowaniem tworzą artykuły, które dostarczają najnowsze trendy, praktyczne porady i inspirujące treści. Dzięki ich wiedzy i profesjonalizmowi możesz liczyć na wysokiej jakości materiały, które pomogą Ci prowadzić zdrowe i stylowe życie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaką podłogę wybrać do stylu skandynawskiego?
Misy szklane
Naturalne sposoby odstraszania gołębi

Jesteś zainteresowany reklamą?