bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

UrodaZdrowie

Trądzik różowaty – co warto o nim wiedzieć?

Trądzik różowaty – co warto o nim wiedzieć?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna, która atakuje skórę twarzy. Trudno ją w pełni wyleczyć, odpowiednia kuracja wraz z właściwą pielęgnacją są jednak w stanie zaowocować spektakularnymi rezultatami. Jak zatem rozpoznać problem i jak zmagać się z nim?

Trądzik różowaty – najważniejsze informacje

Trądzik różowaty to przewlekła choroba ciągle jeszcze opisywana jako nieuleczalna. Szacuje się, że zmagać się z nią może nawet dziesięć procent populacji. Zwykle objawia się pomiędzy 30 i 40 rokiem życia, choć może też dawać o sobie znać w okresie późniejszym. Szacuje się, że nawet 75 procent pacjentów zmagających się z tym problemem to kobiety. Przeważnie bardziej narażone są przy tym osoby, które mają jasną karnację, włosy oraz oczy.

Mechanizm rozwoju choroby nie został jeszcze w pełni wyjaśniony, choć zwraca się uwagę na możliwy wpływ predyspozycji genetycznych zarówno na jej pojawienie się, jak i przebieg. Nadal możemy mieć jednak problem ze wskazaniem wszystkich jej przyczyn. Mówiąc o tych najważniejszych zwraca się uwagę przede wszystkim na ekspozycję na słońce, choć podkreśla się również, że winne mogą być zaburzenia endokrynologiczne oraz stres. Co ciekawe, lekarze coraz częściej zwracają uwagę również na to, że nie bez winy może być także nadmiar ciężkostrawnych potraw, a także używek, w tym nie tylko alkoholu, ale i mocnej kawy.

Trądzik różowaty – objawy i leczenie

Pierwsze objawy trądziku różowatego nie prezentują się groźnie. Pacjenci zauważają pojawiające się w dużych ilościach rumienie, te jednak dość szybko znikają samoczynnie. Skóra zaczyna czerwienić się tak pod wpływem bodźców fizycznych, jak i psychicznych, można też dostrzec pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów łojowych. Z czasem grudki i krostki pojawiają się coraz częściej, a walka z nimi jest coraz trudniejsza.

Leczenie trądziku różowatego, choć jest możliwe, nie zawsze bazuje na tych samych zasadach. Kluczowe znaczenie ma w jego wypadku faza choroby, choć pod uwagę bierze się również stopień jej nasilenia. Przeważnie stosowane są leki o działaniu miejscowym przyjmowane zamiennie z tymi, które mają działanie wewnętrzne. Sugeruje się także zasadność poddawania się wybranym zabiegom pielęgnacyjnym.

Trądzik różowaty – kosmetyki

Gdy w grę wchodzi trądzik różowaty kosmetyki okazują się być jednym z najważniejszych aspektów skutecznej walki z tym schorzeniem. Najskuteczniejsze są te, w których składzie znajduje się kwas azelainowy, choć nie jest to jedyny ich składnik, którym warto się zainteresować. Warto sięgać także po kosmetyki bogate w witaminę C. Wśród wielu jej zalet znajduje się także wzmacnianie i uszczelnianie naczyń krwionośnych, co może mieć kluczowe znaczenie podczas walki z nawrotami zmian trądzikowych. Cennym wsparciem może okazać się także naturalny ekstrakt pochodzący z nasion kasztanowca. Ten zwraca uwagę przede wszystkim dlatego, że działa ściągająco, można jednak liczyć na niego również ze względu na regulację produkcji łoju. Szukając odpowiednich kosmetyków, zawsze dobrze jest konsultować swoje wybory z dermatologiem prowadzącym leczenie.

Udostępnij