bliskatobie.pl

Blog tematyczny o modzie i zdrowiu

SportZdrowie

Co należy jeść po treningu?

Co należy jeść po treningu?

Skuteczny trening, który przynosi trwałe i zauważalne rezultaty, musi być połączony ze zdrowymi nawykami żywieniowymi. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem, zastanawia się co powinny jeść po wyczerpującym treningu. Odpowiedź może nie być jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od rodzaju, intensywności i czasu wykonywania treningu.

Jak prawidłowo przygotować się do treningu?

Efektywny trening wymaga odpowiedniego przygotowania. Ważne jest, aby na co najmniej minimum godzinę przed planowanym treningiem ograniczyć spożywanie posiłków. Ćwiczenia tuż po obiedzie czy kolacji nie są dobrym pomysłem i mogą doprowadzić do bolesnej kolki oraz wystąpienia dyskomfortu, który utrudni trening. Obowiązkowo przed każdym treningiem należy odpowiednio rozgrzać całe ciało, aby zminimalizować ryzyko powstania kontuzji. Po rozgrzaniu ciała i z pustym żołądkiem możemy przystępować do ćwiczeń.

Trening a pory posiłków

Dieta i trening to elementy zdrowego stylu życia, które pozostają z sobą w ścisłej korelacji. Pora dnia, podczas której wykonywany jest trening ma ogromne znaczenie podczas planowania ilości i rodzaju posiłków. Zdecydowana większość osób decyduje się na trening w godzinach wieczornych, co zdaniem wielu trenerów jest najlepszym rozwiązaniem. Poleca się bowiem, aby posiłek po treningu bogaty był w białko, co z kolei pochwalają dietetycy.

Rodzaj treningu a dieta

Jaki posiłek należy zjeść po treningu? Wszystko zależy od tego, jak intensywny był trening i jaka była jego forma. Zasada jest prosta – im większa i bardziej wymagająca jest aktywność fizyczna, którą uprawiamy, tym większe jest zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Osoby, którym zależy na atletycznej i dobrze umięśnionej sylwetce, stanowczo powinny zwiększyć podaż białka w diecie. Białko jest bowiem głównym budulcem mięśni, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu i budowania masy mięśniowej.

Co jeść po treningu?

Wiele osób zastanawia się nad tym co jeść po treningu, aby nie zmarnować efektów swojego wysiłku. Dietetycy i trenerzy są co do tego zgodni – po intensywnym treningu, którego celem jest wzmocnienie mięśni i zwiększenie wydajności organizmu, posiłek powinien był bogaty w białko i łatwo przyswajalne węglowodany. Natomiast redukcji powinny ulec wszelkiego rodzaju cukry proste i tłuszcze. Posiłek po treningu powinien zatem składać się z chudego mięsa bądź ryby. Idealnym dodatkiem będą wszelkiego rodzaju kasze, ryż, makarony i ziemniaki. Oczywiście nie można także zapomnieć o warzywach, które świetnie uzupełniają deficyty witaminowo-minerałowe.

Czy warto stosować białko po treningu?

Białko po treningu to idealne rozwiązanie dla osób, które intensywnie ćwiczą. Wiele osób decyduje się na uzupełnienie białka poprzez stosowanie różnego rodzaju odżywek w formie koktajlu. Odżywki proteinowe są doskonałym uzupełnieniem diety, zwłaszcza dla osób, które wykonują treningi siłowe. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.